Some folks at United Way of Massachusetts Bay are blogging about going a week spending the average amount a Massachusetts Food Stamps recipient gets.
Topics:
Like the job UHub is doing? Consider a contribution. Thanks!
Ad:Some folks at United Way of Massachusetts Bay are blogging about going a week spending the average amount a Massachusetts Food Stamps recipient gets.
Like the job UHub is doing? Consider a contribution. Thanks!
Ad:Copyright by Adam Gaffin and by content posters.
Advertise | About Universal Hub | Contact | Privacy
Comments
is that for an individual?
By amusings
Mon, 10/06/2008 - 3:01pm
keeping in mind, that the $21 is meant to augment money that people would normally use for food, an individual can really get far on say 50 bucks a week. I did it for years... limiting to just 21 dollars isn't an exact, actual representation of what one WOULD spend on food -- one may have more money that works with the stamps.
i'm interested in the blog and am going to check it out.
I tend to spend between 40
By ShadyMilkMan
Mon, 10/06/2008 - 3:40pm
I tend to spend between 40 and 50 on food a week for myself, but its hard to really quantify because that includes staples like flour, oil, butter, sugar that I buy on occasion, but it all seems to average out.
That being said I already shop at local discount stores and the cheaper grocery stores for most of my base products, and just go to places like Whole Foods when theres stuff I just cant buy anywhere else (although you can find Kashi stuff anywhere now, and I love those.)
I could cut back a little I guess, Id have to look at my receipts.
My Spending
By liveinvt
Mon, 10/06/2008 - 5:14pm
I spend about $6-$10 per weekday on lunch ($30-$50)
So if we just double that, and add about $20 for weekends out-of-pocket... $80-$120 maybe is what I spend on food per week?
That's lowballing groceries, too.
Im assuming you buy lunch
By ShadyMilkMan
Mon, 10/06/2008 - 5:23pm
Im assuming you buy lunch right? Theres no problem with that, it just adds to the cost. A sandwich is like 8 bucks at the city deli, but would cost closer to 4 or less if you made it yourself and brought it in. Its convenience, that costs money. I could afford to pay more for lunch and what not, but am paying off my student loans at a faster pace before I attempt to buy a condo/house (or at this rate before my job ceases to exist due to the economy lol.)
Maybe I should practice living on 21 a week, my job is partially funded by federal and state grants, and things aint looking so hot.
Out To Lunch
By liveinvt
Mon, 10/06/2008 - 5:35pm
Yes, I buy nearly all my meals. I have more capital than I have time at the moment, so it's a necessary evil.
Plus, being vegetarian, I don't have the energy to ensure that my veggie-ingredients are fresh and available, when I have so many salad vendors ready and willing at such a marginal increase for such convenience.
It's much easier to prepare meals at home when they are composed of crummy ingredients, like roast beef & cheese, versus a lettuce, carrot, tomato, sprout, hummus, avocado, tahini wrap.
That makes sense. I dont
By ShadyMilkMan
Mon, 10/06/2008 - 5:40pm
That makes sense. I dont have capital or time, but time is worth less to me then money at the moment lol. Hopefully in 10 years it will switch.
That makes sense, I do find that I have a hard time keeping my fruits and vegtebles in fighting shape, and end up wasting alot of them. Plus Im sure its alot easier to make something more flavorful and filling faster with meats then veggies.
The college student secret
By yuppiescum
Mon, 10/06/2008 - 3:46pm
That will buy about 63 bags of ramen.
my kids like ramen
By amusings
Mon, 10/06/2008 - 4:05pm
i've always hated it... so when we're cutting corners it is kraft macaroni and cheese. no funny shapes like spongebob, because you get a LOT LESS pasta in that container.
Less Pasta
By liveinvt
Mon, 10/06/2008 - 5:10pm
If the weights on the box are the same...?
they aren't
By amusings
Mon, 10/06/2008 - 5:49pm
the character mac and cheese is lower volume per box.
it's an evil mac and chees consipiracy.
Those Bastards
By liveinvt
Mon, 10/06/2008 - 5:51pm
I guess you pay for the unconventional shaping machines. :(
I always liked "Spirals" myself.
Now I eat TJ's organic. It's tasty, and goes well with the Soy Nuggets.
A BIG bag of rice
By SwirlyGrrl
Mon, 10/06/2008 - 4:11pm
If you know where to go, a 10 kilogram bag is still under $25, depending on the type. We store it in the garage and fetch cannisters full now and then.
There are also factory/bakery/thrift stores - Piantadosi, Pepperidge Farm, etc. for bread and baked goods. I also find it worthwhile to do a trip to suburbia to a giant cheap store like Market Basket or Hanneford. The gas it costs is worth it to get 3 weeks worth of stuff at once (I will often do this on the way home from a suburban soccer game).
Fortunately, we are not hurting for money ... I'm just cheap. If I had to, I would do beans and rice all the time, ask for cut ham ends and bones, etc. No powdered milk from the feed store anymore though. Yecch.
What Amusings said. Food
By Jen Stewart
Mon, 10/06/2008 - 4:35pm
What Amusings said. Food stamps are meant to supplement, not be the only means of food budget.
Also, many are able get items from WIC. And how much food you consume vs. how much money you have to spend depends on the adult-to-child ratio in the home. $21/per person supplementing whatever you'd be spending normally is going to go further for, say, a single mom with 2 small children than it is for two parents plus a teenager.
You can eat fairly healthy on a small food budget if you are a) willing to cook from scratch, b) willing to go vegetarian for many meals. Split pea soup from scratch (without the ham) is wicked cheap, as are dishes like rice and beans, dal, etc. And when you do eat meat, use it in things like stew, where it's stretched by liquid and veggies, and it goes farther.
Food Stamps = Supplements
By pahkcah02
Mon, 10/06/2008 - 4:46pm
Not to sound like an unsympathetic hard ass, but food stamps were created to act as a shopping supplement. They were not designed to cover your entire weekly food tab. While $21 is pretty paltry given today's rising food costs, most people who qualify for food stamps can use WIC, Meals on Wheels, or town food pantries in addition to stamps to help minimize out of pocket food expenses. While I applaud the United Way for the excellent work they do, by disregarding programs that people use in conjunction with food stamps their blog is not entirely truthful.
I agree, you have the 21
By ShadyMilkMan
Mon, 10/06/2008 - 5:19pm
I agree, you have the 21 dollars from food stamps. Then you have WIC if you qualify, food pantries, and then of course school meals. Kids from modest households can qualify for school lunch and breakfast as well in many cases for free or with a deep discount. So you get WIC if they are under 5 and they can hit the school lunch if they are over 5.
When I was a kid we had some times when we had very little money (never quite hit WIC and foodstamps (too the best of my knowledge) but we were close after my father lost his job. Pasta became a big thing, more canned food, we gave up cable tv for a while. It was tough for a few years (because when your out of work for a while everything else builds up, even if your working side jobs and under the table between gigs) and you do what you have to do. My mother became a coupon maniac, and joined one of those coupon clubs (pre internet days) where people would mail each other coupons from across the country (apparently they had different sales in Kansas then they would in Boston for kethcup and what not.) So I would also say that these United Way bloggers dont have that knowledge either, thats all stuff you would pick up over time.
WIC
By liveinvt
Mon, 10/06/2008 - 5:50pm
When I was a kid, there was a poor family down the street who used to have kids every 2-4 years so they could keep collecting WIC. They were nice people although uneducated.
Give to your local food pantry - now, if you can!
By SwirlyGrrl
Mon, 10/06/2008 - 11:07pm
Food pantries are very stressed right now. Our younger son's school collects donations on the first Friday of every month to go to one of three pantries in the area, and they want everybody to know that they are really in need.
If you have the means to help, please do. When I go to Costco, I usually have the kids pick out a case of something - pasta, tuna, etc. just to send to the pantry. If you see a "buy one get one free" deal, buy one and send one to the pantry - most stores have boxes out front.
Coffee
By prwood
Mon, 10/06/2008 - 4:55pm
I noticed one challenge all three of those people faced: need for coffee in their daily routine (read: caffeine addiction). Just another reason I'm glad I don't drink the stuff. We would all do well to work on breaking the addictions in our lives.
Addiction
By SwirlyGrrl
Mon, 10/06/2008 - 5:09pm
Are you addicted to talking about coffee as an addiction as a proxy for an addiction?
There are certain important physiologic reasons people tend to drink coffee when they are under stress, and smoke cigarettes too. Considering how harmless coffee is by comparison ....
Caffeine
By liveinvt
Mon, 10/06/2008 - 5:12pm
I believe it's cheaper to take No-Doz or maybe just Excedrin. More environmentally friendly too, I'd wager.
one box of teabags
By amusings
Mon, 10/06/2008 - 5:51pm
goes an awful long way over the course of a week or so. i keep one in my desk at work, 5 bucks for 100 packets... each tea bag gives me one strong cup and one weaker cup in the morning, same in the afternoon.
50 days at the office... and that 5 bucks went really far... and not into one mocchachinnolattevente thing.
Props for reusing teabags!
By liveinvt
Mon, 10/06/2008 - 5:52pm
Most don't! :)
There's also a big market for using loose leaf tea, so you don't throw away a teabag every day. It's what I do at home for my yerba mate.
From one of the Challenge Participants
By Meghan K
Mon, 10/06/2008 - 6:03pm
Thanks everyone for taking such an interest. I'm one of the U-dubbers (slang for United Way staff) participating in the challenge. It's only Day 2 of the challenge, and today I stole three brownies from a meeting I wasn't even invited to (does not bode well for my chances).
I've been reading through some of the comments about Food Stamps as a supplement, and it's a good point to raise. One of the reasons that we took on this challenge at this point though is because of the extraordinary economic changes that are going on right now. Where as $21 might have been a solid addition to your standard food budget in the past, Mass residents are dealing with startling overall cost of living increases, heavily tapping the money that they could previously put towards food budgets and making that $21 ever more important and ever more meager.
Milk prices have increased 21% over the past year and egg prices are up 35%. Overall, the cost of food has seen its highest increase in 17 years. Fuel has also risen sharply. Mass residents who heat their homes with natural gas or oil could end up paying nearly $1 billion more this year, a 30% increase.
So the reality is, people are going to have to make sacrifices somewhere, and cutting into standard food budgets is one way many families do it. I think the discourse is great though, so if you have any other ideas or questions feel free to comment on www.speakunited.org. Thanks to Adam for getting this out there.
One more thing: If you need help this winter, you can call 2-1-1 from any phone (much like 4-1-1) to get connected with services. If you CAN help, please take a minute to read more about our Community Support Fund for emergency financial assistance.
Thanks U-dubber
By liveinvt
Tue, 10/07/2008 - 11:33am
Thank you for coming to post on this article!
If I was below the poverty level I think one of my first decisions would be to not buy milk and eggs, especially if they are significantly more expensive than healthier, cheaper alternatives.
Maybe that's just the vegan in me talking, but if I was broke it wouldn't make sense to buy meat and dairy. Not only are they among the most expensive food products, they also are substantially more harmful to my individual health and the environment than products like tempeh, beans, nuts and vegetables.
Re: Fuel, oil is at a relatively low price at the moment, and hopefully that will carry through the winter for those who need to buy it.
Good luck!
Vegan diet isn't the cheapest
By SwirlyGrrl
Tue, 10/07/2008 - 12:09pm
Dairy and meat are subsidized much more heavily per unit of usable protein than tempeh. Perhaps peanut butter is an exception, but most veggie sources of calories are much more expensive when you consider how much you have to eat because of the subsidy structure.
I'm sure you could tell us all about how unethical that system is, how wasteful, how environmentally degrading ... and I would probably agree. However, most people on food stamps and people who visit food pantries aren't in any position to mount that high horse - particularly when they have kids or elders to feed, too.
Meat isn't expensive if you buy in massive bulk packs and freeze it, buy cans of tuna, pick up deli meat ends for stews and soups, buy lesser grades and don't make it a centerpiece of your meals.
The real trick: people tend to eat much more meat and dairy products than they need to eat. Eating less meat may be a more economical alternative than eating no meat ... particularly since many people on the margin don't have time to drive all over to get food, have to make use of what they get from the food pantry (tuna cheese cassarole, anybody?), and have the same issues with not having time to cook that everybody does.
My own parents used to handle end-of-month food insufficiency by grabbing mom's .22 or dad's 12-gauge and bringing home whatever was not having a lucky day. That is not an option for most people, either.
Agreed mostly
By liveinvt
Tue, 10/07/2008 - 12:17pm
I was kinda responding to the U-Dubber mentioning the increasing costs of food, which is probably a generalization from the recent fuel and commodities price spike.
People have some sort of thinking that the "basics" of a good diet are meat, eggs and milk. It just doesn't fly with me and I speak up about it.
A pound of Nasoya tofu is <$2. How much is a pound of Stop & Shop ground beef? I'd wager it's more. But I don't buy corpses anymore so I may be incorrect.
And I'm not aware of anyone with protein deficiencies (absent generally being unable to afford food), but it's probably true that tofu and tempeh are less concentrated protein sources than meat. Most studies argue that people who are on meat and dairy diets are eating more protein than they actually need, so reducing those levels is not harmful. This is in line with the current overeating / obesity epidemic. Simply put, most people don't need to eat as much food as they do (that's why they're fat).
Pantrys are sometimes the roughest places for quality, healthy food. I've worked at a few. It's usually big-corporation-genetically-modified junk food. For someone with my modest knowledge of buying locally, buying organic, and the factory farm industry, etc... it's almost painful to watch as a helpful observer, let alone be in that situation :(
Anyway... cheers :)
Edit: Ugh, this is a reply to SwirlyGrrl above.